analiz_kosesi

banner_tsf

banner_isbanknew
gsb
banner_tsf20yil
Zirveye Altı İsim Ortak
web6

Türkiye Şampiyonasının altıncı turunda ilk iki masada oynanan FM Cemil Can Ali Marandi - GM Dragan Solak ve IM Umut Atakişi - CM Vahap Şanal karşılaşmaları beraberlikle noktalandı. Dördüncü ve beşinci masada siyahlarla oynayan ve tura 4,5 puan ile giren IM Mert Erdoğdu ve IM Burak Fırat maçlarını kazanarak zirveye ortak oldular. Tur sonrası Cemil Can'dan kısa bir yorum aldık;

FM Cemil Can Ali Marandi:
Philidor Savunması'nın keskin bir varyantı olan 5. g4 hamlesini güçlü rakibime karşı hazırlanarak oynamaya tercih ettim. Oyun teorik bir mücadeleyle karışık bir hal aldıktan sonra rakibim 14. hamlede beraberlik teklif etti. Son konum her iki taraf içinde oynanabilirdi. Erken gelen beraberlik teklifini sonraki turları düşünerek kabul ettim.

 

Son turdaki beraberliğin ardından GM Dragan Solak bizlerle düşüncelerini paylaştı;

Dragan Solak:
Cemil Can ile aynı takımda oynadığımız için onu çok iyi tanıyorum. Türkiye'de pek çok oyuncu Elo puanlarının üzerinde oynuyor, Cemil Can'ın durumunda ise bu fark ciddi anlamda büyük. O çok zeki, çalışkan ve ciddi bir çocuk. Bu nedenle oyuna çok ciddi hazırlandım. İyi bildiğim ve favori açılışım olan Caro-Kann'a Cemil'in oldukça hakim olduğunu biliyordum, böylece Sicilya oynamayı düşündüm. Cemil'in bu açılış karşısında çok hazırlıklı olmadığını, Alapin'de çok daha tecrübeli olduğunu biliyordum. Oyunu eşitlemekte ve devamında kazanca oynamakta bir problem yaşamayacağımı, onun güçlü bir oyuncu olmasına ve siyahlarla oynamama rağmen biraz daha zorlamam gerektiğini düşündüm. Bu sebeple Philidor oynamayı seçtim. Kalabalık bir tahtada uzun bir oyun oynamayı ve hata yapmasını umuyordum. Beşiktaş'ın kamp çalışmalarında Cemil ile birkaç kez yıldırım partisi oynamıştık. Philidor açılışında çok güçlü olmadığını düşünmüştüm. Fakat 5. g4! hamlesi ile beni şaşırttı.(Genç oyuncular çok hızlı öğreniyor ve onlarla oynarken ne zaman ne olacağını asla bilemiyorsunuz) Bu siyahın kabul etmesi gereken ve geriye dönüşü olmayan çok tehlikeli bir piyon fedası idi. IM Todorovic ile oynadığım partiyi anımsadım. 14. Vf1'in ardından bilgisayar programı siyahın daha avantajlı olduğunu söylüyordu. Yarım saat düşündükten sonra, bu yenilik ile beyazın daha iyi konuma sahip olacağını anladım. Zayıflıklarım fazlaydı ve oyuna devam edebilmek için zor bir pozisyon elde etmiştim. Zamanım daralıyordu ve sonunda en mantıklı hamleyi yaparak beraberlik teklif ettim. Şansım yaver gitti ve teklifim kabul edildi.

Türkiye'deki pek çok turnuvada olduğu gibi bu şampiyonada da turnuva koşulları ve otel son derece kaliteli. Bu kadar genç oyuncuyu burada görebilmek çok güzel. Finale dört tur kaldı. Şampiyonanın en heyecanlı bölümü bizi bekliyor. Eğer Umut kazanırsa(bu turnuvada 2003 yılındaki Umut gibi oynuyor ve şu anda da gayet iyi bir pozisyona sahip) hepimizden yarım puan öne geçmiş olacak. Fakat yarın için Umut'a çok sıkı bir oyun sözü veriyorum. Bir an için onun Beşiktaş'ın kaptanı olduğunu unutacağım.

cemil
FM Cemil Can Ali Marandi
dragan
GM Dragan Solak
IMG_0068
IM Yakup Erturan GM Barış Esen ile berabere kalarak yedinci tura 5 puan ile girdi
IMG_0077
Başhakem Yardımcısı FA Tayfun Haznedaroğlu kardeşinin maçını izlerken
IMG_0089
Yılların satranç oyuncusu Samsunlu Metin Asılkefeli
IMG_0099
Berkay Tulay yedinci tura 5 puan ile giriyor
IMG_0107
Mustafa Yelken 4,5 puana sahip
IMG_7248
Ankara'nın kuvvetli sporcularından Mehmet Fahri Ercan
IMG_7188
Uyku geliyorum demez!


 
Turkish Chess Federation © 2011