analiz_kosesi

banner_tsf

banner_isbanknew
gsb
banner_tsf20yil
Fırat ve Solak Lider
tur7webTürkiye Şampiyonasının yedinci turunda GM Dragan Solak IM Umut Atakişi'ye, IM Burak Fırat ise CM Vahap Şanal'a karşı kazanarak sekizinci tura birinci ve ikinci sırada girdiler. Altı puana sahip altı sporcu yarın 15.00'da oynanacak sekizinci turda zirveye ortak olmak için mücadele verecekler. Yedinci tur sonrası IM Burak Fırat, CM Vahap Şanal, GM Dragan Solak bizlerle düşüncelerini paylaştı.

IM Burak Fırat 1-0 CM Vahap Şanal

Vahap Şanal:
Maça hazırlık yaparken, Burak abinin maçlarını incelediğimde açılış bilgisinin iyi olduğunu gördüm. Fakat açık İspanyolda çok fazla partiye rastlamadım. Bu açılışta tecrübesiz olduğunu düşünerek oynamayı tercih ettim. Açılıştan iyi çıktım. İstediğim bir pozisyon elde etmiştim. Aramızdaki süre farkı da oldukça fazlaydı. Burak abi 22. Kad1'den sonra beraberlik teklif etti. Pozisyonumu beğendiğim için ve sürem fazla olduğu için kabul etmedim. Daha sonra süre avantajımı kötüye kullandığımı ve zamanımı boşa harcadığımı düşünüyorum. Zaman sıkışmasına girdikten sonra pozisyon karışmaya başladı. İşte ne olduysa orada oldu ve partiyi kaybettim.

Burak Fırat: Hazır olmadığım ve beklemediğim bir açılış ile karşılaştım. Varyantı hatırlamaya çalıştım fakat kötü kaldım. Konum hoşuma gitmediği için beraberlik teklif etmeye karar verdim. Vahap teklifi kabul etmeyince bir plan yapmam gerekiyordu. Kötü de olsa bir plan yaptım. Şah kanadından atak yapıp pozisyonu karıştırmak istedim. Çünkü ters renkli fillerde atak yapan taraf(atak doğru yapılmış ise) avantajlıdır. Vahap 27. b4'e izin verdikten sonra pozisyonumun iyi olduğunu düşündüm. Devamında gelen bir kaç hatalı hamlenin ardından bir puan almayı başardım.

GM Dragan Solak 1 - 0 IM Umut Atakişi

Dragan Solak: Umut'un Sveshnikov and Grunfeld'de usta olduğunu bildiğim için oyuna 1.c4 ile başladım. Hazırlık yaparken kurnaz bir devam yolu buldum. Onun rok yapmasını beklemeye ve şah kanadından atak yapmaya karar verdim. Fakat tecrübeli oyuncu tehlikenin kokusunu aldı ve rok yapmayı erteledi. Hafif üstün olduğum bir konuma girdik. Fili ile atımı aldığı takdirde oyun muhtemelen berabere bitecekti. Bunun yerine favori taşımın vezir kanadına gitmesine izin verdi ve siyahın ciddi problemleri oluştu. Konumun zorluğuna zaman sıkışması da eklenince şansı neredeyse hiç kalmamıştı. Umut'u burada iyi oynarken görmek çok güzeldi. Umarım iyi oynamaya devam eder ve eşitlik bozma maçlarında Beşiktaş'ta patronun kim olduğunu gösterme şansı olur.

IMG_0251
KKTC'den Haluk Ramon Serhun
IMG_0261
İstanbullu sporculardan Cevdet Şimşek
IMG_0266
Önder Perçin - UKD 1791
IMG_0279
Düzce'den Bilal Dinç 
IMG_0267
 Hikmet Bağcı
IMG_0287
Manisa'dan Mustafa Karagüllü
IMG_0276
KKTC'den Gökmen Coşan
IMG_0293
Mardinli sporcu Semih Başkırık
 
Turkish Chess Federation © 2011