analiz_kosesi

banner_tsf

banner_isbanknew
gsb
banner_tsf20yil
Dragan Solak 1/2 - 1/2 Burak Fırat

tur82012 Türkiye Satranç Şampiyonası'nda sekiz tur geride kaldı. Tura lider giren iki isim, GM Dragan Solak ve IM Burak Fırat arasında oynanan parti 14. hamlede beraberlikle sonuçlandı. Böylece GM Solak ve IM Fırat dokuzuncu tura 7 puan ile birinci ve ikinci sırada girmiş oldular. Bu iki oyuncuyu 6,5 puana sahip dokuz sporcu takip ediyor. Yarın saat 15.00'da oynanacak dokuzuncu turun ardından sıralamada belirgin değişikliklerin yaşanıp yaşanmayacağını hep birlikte izleyeceğiz.IM Burak Fırat:
"Açılışta Dragan'dan Caro-Can oynamasını bekliyordum, fakat o Sicilya-Kan varyantını seçti. 14. hamleden sonra oluşan poxisyon çok karışık geldi. Bu nedenle beraberlik teklif ettim. GM Solak 15 dakika düşündükten sonra teklifimi kabul etti."

GM Dragan Solak: Rakibimin Caro-Kann için hazırlanacağını biliyordum bu yüzden gençken uyguladığım sistemi seçtim. Bu kurnaz sistem nedense 14 yaş altı turnuvalarında işe yarıyordu fakat Fırat aktif konuma erişmemi engellesini bildi. Sağlam bir vaziyetim olmasına rağmen seçeneklerim sınırlıydı ve sadece bekleyebiliyordum. Oyunun bu esnasında Burak beraberlik teklif etti ve uzun zaman düşündüm, gizli bir motif aradım. Tek bir saldırgan plan bile bulamayarak beraberlik teklifini kabul ettim.

Genç ve yetenekli Ulusal takım sporcularımızdan Ege Köksal ile karşılaşan GM Kıvanç Haznedaroğlu ise maç sonrası şunları söyledi; "Oyun ortasında iyi pozisyona sahipken kötü oynamaya başladım. Ege de gayet dirençli bir oyun sergiledi. Zaman sıkışmasında piyon uyudum. Konum muhtemelen siyaha kazanç idi. Son konum karışıktı ve beraberlikle noktalandı."

abdullahozdogan
KKTC'den Abdullah Özdoğan
cengizsengul
İzmirli sporcu Cengiz Şengül sekiz tur sonunda 6 puanda
emrahonay
Denizli'den Emrah Önay
IMG_0583
IM Aziz Mert Erdoğdu
IMG_0601
IM Burak Fırat
mustafaelmas
İstanbullu oyunculardan Mustafa Elmas
mustafayigiterke
Çanakkale'den Mustafa Yiğit Erke
 
Turkish Chess Federation © 2011